Najlakši i najbrži način da osvežite izgled terase jeste postavljanje drvene podloge na postojeće pločice ili podlogu.
Predosti drvenih daski na plastičnoj konstrukciji jeste da se lako mogu postaviti i rastaviti. Zimi ih možete skloniti a kada je terasu potrebno očistiti ove podloge se lako uklanjaju. Takođe, podne daske se mogu i seći što omogućava usecanje i oblikovanje oko uglova ili stubova.
Kako bi vam olakšali izbor, predstavljamo vam neke od modela i upoređujemo njihove cene na tržištu:
1. Deking na plastici proizvođača Galeković u dimenziji 55 x 55 centimetara. Vrsta drveta: termotretirani jasen. Cena po kvadratnom metru oko 6.800 dinara (58 evra/m2).
2. Deking na plastici proizvođača Galeković u dimenziji 30 x 30 centimetara. Vrsta drveta: termotretirani jasen. Cena po kvadratnom metru oko 5.500 dinara (47 evra/m2)
3. Podne daske na plastici proizvođača Ikea u dimenziji 30 x 30 centimetara. Cena po metru kvadratnom u Ikea Hrvatska je oko 3.800 dinara (32 evra/m2)
Proizvode proizvođača Galeković možete kupiti u Srbiji dok trenutno najbliži Ikea saloni se nalaze u Hrvatskoj i Mađarskoj.
Drvena podloga Galeković, dimenzija 50×50 cm
Terasa sa Runnen drvenom podlogom, dimenzija 30x30cm, proizvođač Ikea
Jedna od najpoželjnih adresa za život u Njujorku jeste granica Tribeke i Sohoa. Ovaj luksuzni stan se nalazi baš tu!
Lociran na poslednja dva sprata u zgradi zidanoj 1866. godine, ovaj luksuzni dvoetažni stan namenjen je samo za probranu klijentelu. Za cenu od 4,5 miliona dolara dobićete stan od 160 kvadratnih metara u šta nije uračunata ogromana terasa s Jacuzzijem koja je i najveća atrakcija ovog stana jer nudi fantastičan pogled na Njujork.
Moderan i skladan enterijer uređen je baš tako da nikom ne može da se ne svidi. Pogledajte i sami!
Uređenjem krovnog vrta u užurbanom urbanom prostoru stvorićete svoju malu oazu.
Pejzažni arhitekta Gordana Andrić iz studija za uređenje i projektovanje zelenih površina Grinf savetuje nas na šta treba da obratimo pažnju i šta ne bi trebali da prepustimo slučaju.
Za početak treba obratiti pažnju na težinu zelenila. Sadnja biljaka i drveća stvara dodatno oprerećenje na terasu. Vodite računa da se težina žardinjera kao i sadnica povećava kako se zaliva. Zbog toga je neophodno izračunavanje statike i nosivosti podloge. Tek nakon usklađenosti projekta, adekvatne izolacije i zaštite specijalizovane za krovno ozelenjavanje prostupa se uređenju.
Sadnice trebaju biti kalemljene i gajene za kontejnersku sadnju. Ovo podrazumeva kompaktan korenov sistem koji je redukovan da se razvija u ograničenom prostoru.
Drveće i biljke sade se u adekvatnim žardinjerama, dobro izolovanim od vlage i specijalizovane za tu namenu. Kontejneri za krovno ozelenjavanje moraju sadržati adekvatan drenažni sistem za sprovodjenje atmosferske vode.
Elementi od drveta koji se koriste prilikom uređenja zelenih krovova zahtevaju adekvatnu zaštitu. Obično se koriste elementi od termotretiranog drveta koji zahtevaju redovno premazivanje.
Krovni vrt na slikama je izveden uz penthaus orijentisan na južnu i istočnu stranu sveta. Prilikom oblaganja poda korišćena je kombinacija drvenog dekinga i pločica.
Elementi kao što su stene ili bazen su efektni prilikom uređenja eksterijera. Međutim zbog njihove velike težine potrebno je prethodno konsultovati projektanta ili unajmiti stručnjaka koji će osmisliti prirodnu oazu.
Za većinu nas koji imaju male terase i balkone, potreban je fleksibilan, funkcionalan a opet lep nameštaj. Pogledajte neke dobre primere iz Ikee.
Švedski proizvođač Ikea prepoznao je ovu potrebu pa je izbacio seriju nameštaja za eksterijer koji se može lako sklopiti. Tako, na primer, zidni stočić izveden u drvenim letvicama s policom može lako da se spusti kada je prostor potreban za sušenje veša.
Nameštaj od drveta koji se koristi u eksterijerima zbog otpornosti mora biti posebno tretiran. Zbog toga Ikea drveni nameštaj tretira s više slojeva poluprozirnih namaza za drvo koji produžuju životni vek.
Ovi sklopivi komadi su zahvelni pre svega za uske balkone i terase na kojim nameštaj nakon upotrebe neće smetati prolazu.
Na zid terase postavite nosače na koji ćete jednostavno okačiti vašu rasklopivu stolicu kada je ne koristite.
Ako ste mislili da na svoju malu terasu ne može da stane suncobran, prevarili ste se! Suncobran u obliku polukruga koji se postavlja uz zid je sjajno rešenje za vas.
Ukoliko ne želite da sačekate kraj 2016. godine kada se očekuje završetak Ikee u Beogradu, pravac Budimpešta ili novootvorenu robnu kuću u Zagrebu.
Ova fotografija iz Rumunije ukazuje nam da Antigradnje nema samo kod nas već i u našem okruženju.
Na ovom primeru Antigradnje, kojeg smo pronašli na Facebooku, ima par stvari koje ne valjaju. Za početak, sigurno ste primetili da na ovoj zgradi u Bukureštu ima balkona. Ali kako se na njih izlazi? Balkonskih vrata nema… A i da ih ima, ona bi vodila pravo u smrt, odnosno, na pločnik ispred zgrade. Tu dolazimo do drugog problema. Naime, terase su smaknute u odnosu na položaj prozora odnosno balkonskih vrata koja su, nekom igrom slučaja, izostavljena.
Imamo mi još ovakvih primera. Svratite do rubrike Antigradnja.
Jedna od primarnih želja vlasnika ove kuće u Tokiju bila je da dobiju komforan prostor na otvorenom koji bi služio za jogu. Evo kako je to postignuto
Vitka kuća s velikom terasom, simbolično nazvana Little House Big Terrace, nastala je spram ograničenja parcele manjih dimenzija, a s druge strane i specifičnim zahtevima klijenata po pitanju sadržaja. Čitava kuća podeljena je vertikalno u dve celine, od kojih je jedna vizuelno potpuno otvorena, bez fizičkih ograničenja, ni s prednje ni sa zadnje strane, dok je druga u frontalnoj zoni u potpunosti zatvorena, bez ijednog otvora.
Kako bi se obezbedila željena privatnost, otvori u zidovima, kao što su prozori i balkonska vrata, orijentisani su ka bočnoj strani, odnosno ka natkrivenom prolazu i terasi, piše Dezeen.
Imajući u vidu zahtev klijenata da im se obezbedi velika terasa na kojoj mogu da rade jogu pod suncem, povezivanje terase s dnevnom sobom i postavljanje velikih prozora na spavaću sobu bilo je najbolje rešenje čime je obezbeđen svež vazduh i dnevna svetlost unutrašnjim prostorima.
Tako je terasa postala respiratorni organ kuće koji joj omogućava da diše.
Na prizemlju su, osim ulazne zone, smešteni i kupatilo kao i jedna spavaća soba, dok se na spratu nalaze dnevna zona s kuhinjom i trpezarijom, kao i terasa za jogu.
Na poslednjem spratu je još jedna spavaća sobu s kupatilom, kao i mali radni prostor.
Obzirom na skučenost raspoloživog unutrašnjeg prostora, prolaz do ostave, koja se nalazi u međunivou, morao je biti improvizovan. Do njega se dolazi otvaranjem klizne pregrade, kojoj se pristupa pomeranjem stepeništa.
Saznajte iz dva korisna primera kako da za 350 evra sredite vašu terasu.
Očigledno je da većina terasa i balkona u našim gradovima nije dovoljno iskorišćena ili barem ne za pravu svrhu. One uglavnom služe za odlaganje nepotrebnih stvari čime se pretvaraju u pomoćni prostor za skladištenje. Time fasade postaju depresivna scena a naše povlačenje u četiri zida, bez ikakvog kontakta sa eksterijerom, neminovan.
Zbog toga smo odlučili da istražimo koliko je potrebno truda i novca da bi se od prostora, gde se samo suši odeća i odlažu stvari, stvori oaza u kojoj može da uživa cela porodica.
Postavljanje dekinga na terasu je jednostavan način da osvežite njen izgled. Zbog toga upravo ovako započinjemo akciju sređivanja eksterijera. Cene dekinga se kreću od 32 do 60 evra/m2. On se lako postavlja tako da nije potrebno da anagažujete majstore za ovaj deo posla. Pogledajte cene i vrste dekinga koji se mogu pronaći kod nas.
Primer 1: Terasa dimenzija 1,2×3,9 m
Izgled terase pre sređivanja
Na terasi nisu izvedeni građevinski radovi kao ni njeno zatvaranje. Potrebno je samo da na pod postavite deking, to jest, drvene letvice i kupite nameštaj. Najbolje je da nameštaj bude sklopiv kako bi ga u zimskim mesecima mogli sklopiti i odložiti. Na ovoj terasi iskorišćen je Ikein rasklopivi nameštaj od drveta Applaro.
Računica
deking, Ikea Runnen: ploče 30×30 cm (pakovanje 9 komada = 0,81m2). Potrebno 6 paketa x 22 evra= 132 evra
dve drvene stolice na sklapanje: 2 kom x 28 evra = 56 evra
drveni stolić na sklapanje: 28 evra
nosač za saksije za cveće – Ikea PS 2014: oko 30 evra
polica uz zid: 95 evra
par saksija sa vašim omiljenim biljkama (cena saksija od 1 evro/komadu + sadnice)
Ukupno potrošeno za sređivanje: 341 evro
Izgled terase nakon sređivanja – ukupan trošak oko 340 evra
Primer 2: Terasa dimenzija 1,2×3 m
Drvena obloga na podu ali i na zidu je nepogrešiv način da utoplite izgled prostora. Na taj način drvene letvice na zidu, koje ujedno služe i kao pozadina polica, sjajno su rešenje za vaše hladne spoljne zidove.
Terasa pre sređivanja
Računica
deking, Ikea Runnen: ploče 30×30 cm (pakovanje 9 komada = 0,81m2). Potrebno 5 paketa x 22 evra= 110 evra
dve metalne bele stolice Ikea Hogsten: 2 kom x 63 evra = 126 evra
kružni beli stolić Ikea PS Sandskar: 28 evra
zidni nosač za cvece u obliku kućice, Ikea PS 2014: 28 evra
drvena obloga uz zid sa policama i kutijom za skladištenje Applaro: 130 evra
keramičke saksije (cena velikih keramičkih saksija od 8 evra/komadu + sadnice)
Ukupno potrošeno za sređivanje: 430 evra
Izgled terase nakon sređivanja – ukupan trošak oko 430 evra
Ideja za zatvaranje terase od pogleda
Veliki smo protivnici zatvaranja terasa bilo stolarijom bilo zidanjem. Ne samo da se na taj narušava izgled zgrade nego je i protivno zakonu.
Ipak, ponekad je zaista potrebno terasu i balkon zatvoriti od neželjenih pogleda ili od kiše ili sunca. Za to možete iskoristiri plastificiranu oblogu koja se kaiševima pričvršćuje za ogradu. Jednostavno je za izvođenje, jeftino i, pritom, legalno.
Bloomframe je inovativan prozor od aluminijumskih profila i mehaničkih sklopova koji omogućavaju da se on spusti u horizontalu i ponese teret stanara.
Holandski dizajner Hofman Dujardin u saradnji s kompanijom Kawneer osmislio je prozor koji se transformiše u funkcionalnu i potpuno prohodnu terasu.
Dodirom na dugme kontrolera, dovoljno je manje od jedne minute da se prozor pretvori u terasu na koju možete izaći i udahnuti svež vazduh.
Prozor Bloomframe može se, po tvrdnjama proizvođača, instalirati na bilo koju staklenu fasadu ali za sada je testirana jedino sa fasadom koju pravi Kawneer.
Prototip ovog prozora, prikazan pre par godina, imao je neproziran pod. Međutim, kako vidimo sa ovih slika, pod je zamenjen staklom. Neće biti sve jedno onima koji se boje visine…
Nažalost, još nije poznata cena Bloomframe prozora ali ne verujemo da će biti mala.
Postavlja se jedino pitanje koliko je praktično stalno otvarati i zatvarati prozor kad god želite da izađete na terasu. Možda je i ta jedna minuta predugačka…
Pogledajte i kako izgleda moderna varijanta kibic-fenstera:
Egipatsku ornamentiku primetila je Jelena Lengold na balkonu jedne zgrade u Beogradu.
Na portalu Gradnja.rs često objavljujemo neslavne primere zatvaranja terasa, međutim ovaj balkon drugačiji je od svih ostalih. Nepoznati beograđanin svoj balkon i prozor dekorisao je u egipatskom stilu sa sve lavom u zlatnoj boji. Koliko se to lepo uklapa za sastakljenim balkonom ispod možete se i sami uvideti…
Korisnica Facebooka Jelena Lengold je na svom profilu uz fotografiju dodala i status:
– Teta Kleopatra, je l’ može Ramzes napolje da se igramo?
– Ne može, uči hijeroglife!
– Teta Kleopatra, je l' može Ramzes napolje da se igramo?- Ne može, uči hijeroglife!
Najbolje rešenje krije se na terasi koja je opremljena ležaljkama koje se mogu sakriti u podu.
Studio Liquid Interiors dobio je zadatak da stan od 37 m2 u centru Hong Konga za jednog pilota pretvori u malu oazu u kojoj će svaki kvadratni centimetar biti pametno iskorišćen. Stoga je osmišljen nameštaj po meri koji uglavnom ima duplu funkciju. Tako je, na primer, pola zida koji deli spavaću od dnevne sobe pretvoreno u garderober a druga polovina u viseće elemente kuhinje.
Sto usred dnevne sobe koristi se i kao kuhinjska radna površina, trpezarijski sto ali i kao radni sto.
Kada se kuhinja ne koristi, elementi poput sudopere, frižidera i polica su sakriveni iza nerđajućih metalnih vrata. Sto usred dnevne sobe koristi se i kao kuhinjska radna površina, trpezarijski sto ali i kao radni sto. Dnevna soba se takođe može proširiti na račun spavaće sobe, gde televizor i lejzibegovi mogu biti skriveni kad se ne koriste.
Pošto će u stanu živeti pilot, posebna pažnja obraćena je na mir i tišinu. Prozori imaju duplo staklo, postavljene su black-out zavese a LED rasveta je podešena tako ne ometa spavača koji legne da spava usred belog dana.
Upravo se na terasi krije veoma zgodno rešenje koje štedi prostor: skrivene ležaljke!
Stančić ima izlaz na krov gde je prostor za odmor i relaksaciju. Upravo na terasi krije se veoma zgodno rešenje koje štedi prostor. Naime, ležaljke su napravljene tako da budu sastavni deo dekinga pa kada se ne koriste mogu se potpuno sakriti spuštanjem u horizontalu. Time se obezbeđuje prostor za priređivanje žurke na otvorenom.
Tu nije kraj iznenađenjima u ovom stanu. Naime, on je potpuno ekološki i energetski efikasan! Toplotna pumpa i grejač vode na solarnu energiju smanjuju račun za toplovu vodu za 87%.
Vila Laurus nalazi se u blizini Perasta i Risna i svojom oblikom savršeno se uklapa u šumovito okruženje.
U srcu Bokokotorskog zaliva, u mestu Strp, po projektu Studio Synthesis nikla je vila od 275 m2 raskošnog arhitektonskog oblikovanja. Dizajnerski pristup u koncipiranju objekta i uređenja terena predstavlja modernu interpretaciju tradicionalne arhitekture kako kroz principe postavljanja objekata i njihovog uklapanja u postojeći teren i pejzaž, tako i s aspekta materijalizacije.
Vila je nikla na lokaciji koja obiluje autohtonim kamenom i biljkama uklopljenim u postojeću lovorovu šumu.
Vila je nikla na parceli od 1.128 kvadrata koja obiluje autohtonim kamenom i biljkama uklopljenim u postojeću lovorovu šumu. To je bio idealni ambijent za postavljanje privatnog bazena, uređene bašte ali i kaskadne terase obzidane kamenom. U zaleđu vile pozicionirana su dva pomoćna paviljonska objekta kao dopuna za boravak na otvorenom u različitim periodima dana. Ostvarena je i mogućnost korišćenja dve plaže sa vezom za barke.
Vila poseduje laki pristup glavnoj saobraćajnici sa četiri otvorena i dva zatvorena parking mesta formirana uz saobraćajnicu. Ovaj nivo je za etažu niži od prizemlja objekta. U okviru njega se nalaze i tehničke prostorije i apartman za poslugu.
Funkcije objekta
U nivou prizemlja nalazi se ulazni prostor, prostrani dnevni boravak, trpezarija, kuhinja, predsoblje, toalet, ostava i stepenište. Iz dnevne sobe se pristupa terasi s bazenom. Iz trpezarije se stepeništem pristupa na pergolom natkriveni prostor letnje kuhinje i ostale otvorene terase.
Pogled na more
Na spratu se nalaze dva apartmana s pripadajućim kupatilima i garderoberima. Oba apartmana imaju izlaz na terase i pogled na more.
U potkrovlju objekta nalazi se još jedan apartman s kupatilom i garderoberom, koji ima izlaz na otvorenu krovnu terasu.
Paviljonski objekti smešteni su u zaleđu vile u bogatoj lovorovoj šumi. Prvi pomoćni paviljonski objekat predstavlja mesto za rekreaciju i spa. U njemu su smešteni teretana i sauna s kupatilom. Drugi pomoćni objekat predstavlja posebnu jedinicu za dnevni odmor kao dopuna aktivnostima na otvorenom.
A kada padne mrak…
Autentična lokacija i arhitektura, dobra kopnena i vodena povezanost, zatim tipično mediteranska atmosfera i panoramski pogled na zaliv, čine vilu idealnom za život i odmor.
Objekat dobija poseban šarm kada padne mrak i kada se upali spoljašnja rasveta. Onda villa Laurus izgleda ovako:
Stižu nam lepi dani, a sa njima stiže i potreba za sređivanje terasa i dvorišta što podrazumeva i nabavku udobne garniture ili fotelje u kojima ćete uživati na otvorenom. Mi smo sa dizajernicom enterijera Sonjom Brstinom krenuli u šoping, a ovo je njen izbor nameštaja za terase i dvorišta!
Obišli smo domaće prodavnice nameštaja, seli i isprobali svaku garnituru. Baštenski setovi, stolice i pomoćni stolici se razlikuju po obliku, stilu i ceni a mi se nadamo da ćete iz ponuđenog pronaći ono što će vam odgovarati za predstojeću sezonu proleće-leto-jesen 2018. Krećemo u šoping!
U prodavnici Metro pronašli smo ovaj set sa dve fotelje, klupom i stolom. Set izveden od bambusa sa metalnom konstrukcijom, deluje dosta kvalitetno i lagano pa je zato zapao Sonji za oko.
TH Wates set, Metro, cena 79.999 dinara
Sledeća garnitura je možda najudobnija koju smo probali. Toliko je udobna da nismo želeli da ustanemo. Set Bistro koji se sastoji od dve fotilje i stolića takođe ima laganu metalnu kostrukciju i vrlo udoban sedalni deo.
Set Bistro, Metro, cena 23.999 dinara
Ovo je još jedan set iz Metroa kojeg čine dve fotelje, sto i dvosed. Zahvaljujući naslonu od konopca i drvenim nogicama, set izgleda vrlo moderno i atraktivno. Jedina zamerka je možda malo tvrđi i tanji donji jastuk.
Alasira set, Metro, dvosed, dve fotelje i sto, cena 77.999 dinara
Da biste kupila Alasira set po ceni od 77.999 dinara sa popustom od 30% (redovna cena je 111.499 dinara), potrebna vam je kartica sa 10 nalepnica. Dimenzije Alasira dvoseda su 155x75x70, fotelje 85x75x70, a stola od drveta 110x60x45 centimetra.
Dvosed Alasira iz Alasira seta, Metro
Nešto povoljniji ali i siromašniji izgledom jeste set Koln sa dve fotelje, dvosedom i stolom.
Koln set, Metro, cena 25.999 dinara
Vrlo udoban i dobro dizajniran baštenski set pronašli smo u prodavnici Jysk. Uz trosed Vebbestrup, mogu se upariti i odgovarajuće fotelje kao i klub sto prečnika 72 centimetra.
Trosed Vebbestrup, Jysk, cena: 32.500 dinara, set stolića: 8.000 dinara
Ako imate baš veliku terasu ili možda dvorište, obratite pažnju na ugaoni set Bastrup. Sedalni jastuci su malo tvrđi za sedenje ali se zato možete zavaliti po dužini i dremati na otvorenom.
garnitura Bastrup, Jysk, cena: 79.500 din
Ukoliko ste pre za plastični baštenski set, jedan takav smo pronašli u prodavnici Uradi sam. Pomalo tvrda garnitura ali zasigurno otporna sa sve vremenske uslove…
Set Delano, Uradi sam, cena 23.999 dinara
Ljubiteljima prirodnih materijala sigurno će se svideti ova drvena klupica s kutijom za odlaganje ispod sedalnog dela. Sonja smatra da bi lepo izgledala kada bi se prefarbala u belu boju i kada bi se postavili interesantni jastuci. Dimenzije klupe su 115x58x89 centimetara.
klupa Pola, Uradi sam, cena 12.999 dinara
Niska i vrlo elegantna i udobna foteljica u dimenziji 58x67x65 centimetara izvedena je od tikovine sa sedalnim delom na kojem se skida navlaka. Dizajn i udobnost ovog komada italijanskog brena UniPiu su nas oduševili. Jedino što nas nije oduševilo jeste njena cena…
foteljica Synthesis, Matis, cena 47.255 + sedalni jastuk 11.986 dinara
Ukoliko ste ipak za stolice na terasi, ove plastične trpezarijske stolice su sjajno rešenje i za modernu terasu. Postoje u dve boje: beloj i maslinasto-zelenoj, a njene dimenzije su 57×52, H=82 centimetra.
Plastic chair PP-601, Home plus, cena: 4.999 din
Režiserska stolica na rasklapanje oduševila nas je svojom udobnošću. U pitanju je Italijanski brend UniPiu koji se može kupiti u Matisu. Izrađena je tikovine, a navlake se mogu skinuti.
Stolica Ginger, Matis, cena 19.593 dinara + navlaka za stolicu cena 5.762 dinara
Stolica-fotelja, jedna je od udobnijih komada iako ne deluje tako. Proizvode se u više boja i dve dimenzije, za klince i za starije. Rezervisana je više za mlađe ljude jer starijim ljudima ustajanje iz ove udobne fotelje može predstavljati problem.
Lounge stolica Ubberup, cena 3.600 din
Još jedna lepa stolica za terasu od plastike, bez jastuka, jeste model Varming u dimenziji 59×56 H=81 cm. Mana ove stolice jeste što na sivoj mat plastiic ostaju vidni tragovi prašine.
Stolica Varming, Jysk, cena 6.000 din
Kako bi upotpunili atmosferu na terasi, neophodno je zelenilo a samim tim i saksije. Mi smo zapazili saksije prečnika 41 cm, i visine 40 cm, sa teksturom cementa koje će odlično ići sa bujnim rastinjem.
Sakcije Fluga, Jysk, cena 5.499 dinara
Pomoćni stolići s metalnom konstrukcijom i drvenom pločom su lep komad nameštaja za natkrivene terase. Ispod drevne ploče možete smestiti dodatni jastuk ili meko ćebence. Prečnik stola je 39 centimetara, postoje u dve visine: 30 i 39 cm.
Pomoćni stolići, Home Plus, cena: 1699 i 2.299 dinara
Klasičan trpezarijski baštenski set od drveta sa sklapajućim stolicama pronašli smo u Home Plusu.
Baštenski set Boston, Home plus, cena 49.999 dinara
Primarna ideja redizajna ovog porodičnog doma u Riju de Žaneiru bila je da se dnevni boravak što funkcionalnije otvori ka prostranoj terasi. Dobijen je prostran i razigran ambijent koji privlači pažnju interesantnim enterijerskim detaljima.
Arhitektonska firma Estúdio Guanabara dobila je zadatak da preoblikuje prostor na poslednjem spratu zgrade u centru grada u penthaus u kojem je bilo potrebno prilagoditi prostorije i njihovu međusobnu organizaciju porodici koja je želela udobno i prostrano novo okruženje.
Prethodni plan stana imao je veoma krutu organizaciju prostora, sa odvojenom kuhinjom i malim kupatilima, bez dovoljno prirodnog osvetljenja i ventilacije u većini prostorija. Prema novom planu dnevni boravak, zajedno sa kuhinjom i trpezarijom u potpunosti je otvoren ka prostranoj terasi. Pogledajte kako to izgleda:
Rušenjem do bolje funkcije
Dnevni boravak, zajedno sa kuhinjom i trpezarijom otvorio se ka terasi zahvaljujući uklanjanju zida između otvorenog i zatvorenog prostora i postavljanjem kliznih vrata na njegovo mesto. Na ovaj način, prethodno razdvojene spavaće sobe su organizovane u jednu zonu pa su sada povezane i istim obrascem podnih obloga.
Osnova stana: Rušenjem zidova do nove organizacije prostora
Dnevni boravak, zajedno sa kuhinjom i trpezarijom, u potpunosti su otvoreni ka prostranoj terasi.
Balans sa keramičkim pločicama, metalnim strukturama i aluminijumskim ramovima postignut je upotrebom drveta na terasi, kao i pri formiranju garderobera i kuhinje, navode arhitekte za ArchDaily.
Na ovaj način stvoren je udoban prostor, koji je ispunio primarni zahtev klijenata, a to je dobijanje doma koji nudi dobrodošlicu prijateljima i porodici.
„Ovaj stan ima sve sadržaje koje ima jedna kuća, ali nudi sve pogodnosti koje pruža stan“ rekao je arhitekta koji stoji iza ovog malog remek-dela.
Po projektu arhitektonskog biroa Audax, u užem jezgru Toronta izveden je enterijer za vlasnika stana koji je želeo velik prostor za svoju rastuću porodicu, a pritom nije želeo da se odrekne stila života koje pruža centar grada. Stoga je odlučio da kupi celi sprat u jednoj poslovnoj zgradi i pretvori ga u stambeni prostor.
Stil ali i raspored prostorija u stanu inspirisan je stambenim prostorima kakvi su karakteristični za kvart Mala Italija u Njujorku, koji je sada elitni deo Menhetna. Tako ovaj stan ima formalni foaje, tri spavaće sobe, dva kupatila, kao i dnevnu zonu otvorenog tipa sa trpezarijom i kuhinjom.
Enterijer karakteriše harmonična kombinacija modernih i tradicionalnih elemenata, kao i plava i zelena boja.
Dizajn enterijera ogleda se u harmoničnoj kombinaciji modernih i tradicionalnih elemenata, kao i u istovremenoj upotrebi više boja i materijala. Kako bi se stvorila topla i ušuškana podloga za enterijer, izabran je hrastov parket u slogu riblje kosti kao i klasični oblik vrata koja su višlja od standarda. Tradicionalnim elementima su potom pridruženi moderni elementi poput savremene italijanske kuhinje, a tu su i luksuzni elementi kao što su fotelja Evelyn, trpezarijski sto od Vasarija, trpezarijske stolice Raphael, kao i polica Donatello.
Zimska bašta pretvara se u terasu dnevnog boravka
Zimska bašta je takođe našla svoje mesto u ovom stambenom prostoru što je prilično neobična pogodnost za centar grada. Ona se nalazi odmah pored dnevnog boravka i formirana je staklenim panelima s dve strane. Tokom leta, paneli se otvaraju i dnevna soba dobija proširenje u vidu natkrivene terase. Ovo omogućava ukućanima da uživaju u privatnom parčetu neba… kao da su u kući.
Zatvoren i otvoren režim zimske bašte:
U mirnom delu velikog stana smeštene su spavaće sobe sa svojim pripadajućim kupatilima. U ovom delu enterijera dominiraju zemljani tonovi i nežne pastelne boje.
Terase na jednoj zgradi u beogradskom naselju Karaburmi rešavaju iskonski problem investitora – kako ostvariti što veću zaradu na objektu.
Stanovi u stambenoj zgradi koja se nalazi na uglu Danteove i Juhorske ulice imaju terase koje su isprepletane. Tako terasa svakog stana ulazi u prostor druge za oko jedan kvadratni metar, piše B92.
Nije jasno šta se želelo ovim arhitektonskim rešenjem s obzirom na to da je reč o delu terase koji je zbog toga neupotrebljiv, ali ako se posmatra iz ugla investitora ovo rešenje uopšte nije tako loše jer bi oni ovaj sporni kvadrat mogli da prodaju dva puta! Zar to nije sjajno rešenje?
Pogled posmatrača privlači kompleksan krov koji zajedno s prostranim terasama uspostavlja geometrijski reciprocitet s brdima koji okružuju objekat.
Prilikom projektovanja kuće Vallée du Parc Residence, pozicionirane u dolini Mauricie u Kvebeku, arhitekte iz firme Chevalier Morales Architectes bile su inspirisane radom Franka Lojda Rajta, koji je u svojim proslavljenim projektima vešto uspostavljao veze između unutrašnjih i spoljašnjih prostora. Tako je i ovde formiran prizemni objekat s brojnim terasama koje su umetnute u prostor, kako bi se kuća što bolje povezala s gotovo nerealnim krajolikom.
Kuća u dolini uspostavlja uspešan arhitektonski razgovor s delikatnim prirodnim okruženjem.
Horizontalno naglašena forma kuće sadrži šest spavaćih soba, dve porodične prostorije, četiri kupatila i dve garaže i gotovo da je sve organizovano na jednom nivou.
Osnova kuće na jednom nivou
Kao dva ključna arhitektonska elementa u ovom projektu izdvajaju se krov i terase.
Krov koji imitira brda
Svojim višestrukim kosinama, formiranim kroz nepravilne uglove, krov je osmišljen kao geometrijska interpretacija okarakterisana okolnim brdima. Ovaj krov svakako stvara arhitektonski dijalog sa okolnim predelom i stalno se menja, u zavisnosti od ugla posmatranja.
Eliminisana je streha, krov je sjedinjen s fasadnim zidovima, i tako je stvorena konstrukcija koja se uranja u okolni pejzaž.
Umesto da na konvencionalan način štiti otvoreni plan kuće, eliminisana je streha i krov je sjedinjen sa fasadnim zidovima, te zajedno stvaraju jedinstvenu arhitektonsku konstrukciju uronjenu u okolni pejzaž.
Terase u službi pejzaža
Namera da se kuća što bolje učvrsti na ovoj poziciji mestu postignuta je i uvođenjem niza terasa. One se javljaju u različitim zonama kuće, kako bi donele raznovrsne prodore prirodnog svetla u unutrašnjost, ali i različite poglede na pejzaž.
Najvažnija terasa smeštena je uz ulaznu zonu u kuću, kako bi povukla deo okolnog pejzaža ka kući i omogućila stvaranje privatne bašte.
Dijalog s okolinom
Grubo obrađene daske različitih debljina prekrivaju fasadu na način da formiraju dinamičan i jedinstven izgled koji prirodno osvetljenje menja u toku dana ali i godišnjih doba.
Kroz svoju originalnu geometriju, bogatstvo tekstura i prostornu povezanost sa okolinom, kuća Vallée du Parc Residence uspostavlja uspešan arhitektonski razgovor s delikatnim prirodnim okruženjem.
Svedeni enterijer
Beli zidovi, beljeni hrast na parketu, antracit stolarija i tek ponegde naglašene drvene teksture čine okosnicu enterijera ove kuće. Sve je podređeno udobnosti ali i pogledu koji je glavni detalj u ovom objektu.
U nastavku pogledajte još nekoliko fotografija iz enterijera:
Beograd na vodi postepeno poprima obrise svoje urbanističke matrice. Nakon projekta BW Aurora, BW Magnolija i BW Arcadia, rastući gradski epicentar dobija novi orijentir imenovan po svojoj prepoznatljivoj arhitekturi – velikim terasama.
BW Terraces, najnoviji luksuzni stambeni objekat u sklopu rastućeg gradskog distrikta, nalaziće se u prvom redu objekata pored reke Save, sa prostranim balkon-terasama sa kojih se pruža jedinstven panoramski pogled. Jedinstvene terase sa sjajnim pogledom čine da atraktivno okruženje zaista bude deo svakodnevnog života porodice, na desnoj obali reke Save, nadomak Kule Beograd, i nedaleko od tržnog centra BW Galerija Beograd, najveće šoping destinacije u regionu.
Visoki organizacioni i dimenzionalni standardi
Zainteresovani kupci moći će da biraju između 132 stanova dvosobne, trosobne i četvorosobne organizacije, sa visinom plafona od 2,8 metara i kvadraturom od 70 do 140 kvadratnih metara. Konstruktivni skop objekta je tako koncipiran da nudi visoku organizacionu fleksibinost u zadatim gabaritnim okvirima – što je izuzetna pogodnost.
Prostrane terase, koje čine između 15 do 20 % ukupne površine stana, predstavljaju produžetak enterijera.
Kreirani tako da se prilagode različitim životnim stilovima, stanovi u su vrhunskog kvaliteta i omogućavaju život na lokaciji u centru grada, pored Save. Prostrane terase, koje čine između 15 do 20 % ukupne površine stana, predstavljaju produžetak enterijera, te integraciju prirode sa stambenim sadržajima dnevne i noćne zone. Terase kao takve neosporno čine jednu dodatnu vrednost u oblikovnom i upotrebnom smislu.
Organizaciona struktura stanova je klasična – razdvojena na dnevne i noćne zone aktivnosti, sa jasno istaknutom servisnom zonom. Dimenzionalni standardi su komotni. Spavaće sobe su 12 m2 i više, a posebnu pogodnost čine prostrane kuhinje karakterističnog „L“ oblika. Posebnu pogodnost čini mogućnost izlivanja dnevnih sadržaja na terase, prostranih dimenzija.
Aktivna gradska svakodnevnica
BW Terraces pružiće nove mogućnosti za lagodan život na obali Save, u skladu sa najvišim stambenim standardima. Korisnici će imati priliku da u okviru BW Terraces uživaju u zatvorenom bazenu sa izlazom na baštu, u teretani sa staklenim zidovima i posebnom prostoru za jogu, sa dodatnim praktičnim pogodnostima poput vrtića, maloprodajnih objekata i podzemne garaže u samoj zgradi.
Pored toga, stanari na najviše nekoliko minuta hoda od svog doma imaju sve centralne gradske sadržaje neophodne za bogat i aktivan svakodnevni život. Na raspolaganju su im prodavnice, uslužne delatnosti, vrtići, kafići i restorani, ali i izvanredne mogućnosti za fizičku rekreaciju. Pored uređenih bašti kojima se odlikuje svaka zgrada, u samom srcu novog dela grada nalaziće se prostrani park sa pažljivo osmišljenim celinama za sport, kulturna dešavanja ili meditacije u zelenilu i druženju sa porodicom, decom i prijateljima.
Lagodan život na obali
„Sa svakom novom zgradom koju predstavimo, trudimo se da održimo kvalitet po kojem nas kupci već prepoznaju, ali i da ih iznenadimo i prevaziđemo očekivanja“, ističe Nikola Nedeljković, generalni direktor kompanije Belgrade Waterfront. „Ono na šta smo posebno ponosni kod BW Terraces su njene jedinstvene karakteristike… Sigurni smo da će stanari u potpunosti uživati u svom novom životu na savršenoj lokaciji, uz sve pogodnosti koje ona donosi“, dodaje Nedeljković.
Po svojim ukupnim kvalitetima, BW Terraces je, bez sumnje, jedan od najatraktivnijih stambenih objekata u sklopu Beograda na vodi. Zainteresovani kupci mogu da se registruju putem sajta, gde mogu da dobiju dodatne informacije o ovoj zgradi, kao i o celokupnoj stambenoj ponudi Belgrade Waterfronta.
Arhitektonski element koji se pokazao kao glavni akter u našim životima tokom pandemije, imao je veoma zanimljivu ulogu kroz istoriju.
Balkon, odnosno terasa, svima nama koji živimo u stanovima trenutno je jedini prostor koji nas povezuje sa spoljašnošću i koji nam omogućava da budemo u kontaktu sa drugim ljudima, doduše iz daleka. Složićemo se, da ovih dana stan koji ima balkon čini veliku sreću kod svojih vlasnika, koji u njemu uživaju verovatno više nego ikada.
Danas je posedovanje balkona ili terase postalo privilegija, ne samo zato što nam omogućava da uhvatimo svež vazduh i sunčeve zrake, već i što je omogućilo učestvovanje u zajednici… veoma ograničeno ali ipak najintenzivnije koje je u ovom trenutku moguće. Za samo nekoliko dana, balkon je u zemljama širom sveta vratio svoju „demokratsku funkciju“, odnosno funkciju učestvovanja. Sada, kada smo okruženi viškom „pametne“ digitalne komunikacije, imamo potrebu da gledanjem u oči tokom razgovora, te balkone koristimo kao mesta sa kojih ćemo progovoriti, aplaudirati lekarima ili čak zapevati sa komšijama. Međutim, odakle nama uopšte balkoni?
Od Persije do Sicilije
Osmišljen u Persiji i Egiptu, balkon je imao specifičnu ceremonijalnu funkciju, koja je u određenom pogledu i hijerarhijska, gde onaj koji je na balkonu govori masama koji se nalaze ispod njega. Vremenom su balkoni, pa i njegova verzija poput lođe, postali uobičajeni u Grčkoj i Starom Rimu i korišćeni su kako za javne nastupe, tako i kao bolji položaji za posmatranje raznovrsnih događaja, te su se često mogli videti u blizini Foruma.
Lođe u Koloseumu u Rimu kao bolji položaji za posmatranje raznovrsnih događaja; Foto: Benjie Layug
Zbog nedostatka kanalizacionih sistema, balkoni su u srednjem postali toaleti. Srećom, to nismo zadržali iz istorije…
Međutim, tokom srednjeg veka zbog nedostatka kanalizacionih sistema, balkoni su preuzeli drugu značajnu ulogu, odnosno postajali su toaleti. Srećom, to nismo zadržali iz istorije…
Nešto kasnije, tokom renesanse, balkoni su postali prava umetnička dela koja su se pokazivala sa ponosom i predstavljala statusni simbol. U ovom periodu, njihova glavna svrha je bila estetska, a ne funkcionalna.
U doba baroka, balkon je konačno preuzeo centralnu ulogu u definisanju kompozicije fasade. Vremenom postaju sve složeniji i sve je češća upotreba gvozdenih balustrada, a na primer sicilijanski balkoni su pravi raj za oči.
Mesto na kom ćete se pokazati
Pokazivanje sebe, sa uzvišenog položaja, neretko je bio slučaj kroz istoriju kada su diktatori i moćnici koristili izdignute balkone sa kojih bi masi ispod njih demonstrirali svoju moć i nedodirljivost.
Gledajući Gojine slike s početka 19. veka možemo uočiti da su na balkonima neretko bile „izložene“ i prostitutke od strane pojedinaca, koje poput senki stoje u pozadini.
Sa druge strane, istorijski primer žene na balkonu svakako je Šekspirova Julija. Kroz romantičnu priču Romea i Julije možemo uočiti da je balkon postavljen kao simbol jedinog mesta na kom su mogli biti zajedno. I ona je , kao sada i mi, bila zatočena u kući i jedini spas joj je bio baš balkon.
Za Romea i Juliju balkon je bio simbol jedinog mesta na kom su mogli biti zajedno; Foto: Wiki
Diktatori i moćnici koristili su izdignute balkone sa kojih bi masi ispod njih demonstrirali svoju moć i nedodirljivost.
Tokom vekova, biti zatvoren kod kuće, bilo je tipično stanje za mnoge žene koje su jedino na balkonu mogle biti slobodne i u mnogim pričama i slikama postoje pojave žena upravo na balkonima.
Aristorkratski pariski likovi, koje je čuveni slikar Eduar Mane prikazao na svom poznatom delu Balkon iz 1869. godine, uživaju u pogledu odozgo i kroz ovu predstavu dobijamo jasne informacije o statusnom simbolu ova četiri lika. Naime, nakon rekonstrukcije Pariza kada su obezbeđeni bolji higijenski uslovi u gradu, objekti sve više sadrže balkone koji postaju mesto pokazivanja buržoazije, piše Domusweb.
Jasno je ko je kakvog statusnog simbola; Eduard Mane, Balkon, 1869. godina; Foto: Wiki
Balkon 20. veka
„Balconear“ je glagol u španskom jeziku koji znači gledati u nekoga ili nešto, iz blizine a ne učestvovati. Ovo značenje nam jasno ukazuje na to šta je dugo bila funkcija balkona. Pozivajući se baš na ovaj izraz, papa Franja je pozivao mlade generacije da „ne budu balconear“, već da „zarone u život baš kao što je to i Isus učinio“.
Kroz mnoga umetnička dela se, u vremenima revolucije, često javlja simbol balkona, kao aktera koji prikazuje bunt ili mesto poziva na učešće.
Pojava armiranog betona dovela je do toga da se balkoni proširuju i postaju složeniji i veći.
Pojava armiranog betona dovela je do toga da se balkoni proširuju i postaju složeniji i veći. Zajednički balkon je postao sve više primenjivan element u sklopu stambenih objekata. Neretko se koristio kao prolaz koji povezuje stanove ili mesto u zgradi koje su stanari zajedno koristili, najčešće za sušenje veša, što je podstaklo razvijanje društvenih odnosa. Na ovom mestu su se razmenjivali tračevi uz kafu i organizovali zajednički događaji u zgradi. Zajednički balkon je postao više od arhitekture i definisao je društveni model života u zajednici.
Koncept se ubrzo menja pa stanovi ponovo dobijaju individualne balkone namenjene samo ukućanima. Tako su i stanovi širom naše zemlje počeli da dobijaju balkone i terase kao mesto gde se može izaći i boraviti na otvorenom. Mnogi nisu shvatali ovaj koncept produženog dnevnog boravka pa su svoje terase zastakljivali ili, još gore, zatvarali i pretvarali u sobe.
Danas svi imamo balkone. Ko ih nije zastaklio… Foto: Joanna Derks on Unsplash
Balkon novog milenijuma
Početkom 21. veka, balkon, odnosno terasa, retko je u funkciji zajedničkog prostora i sve je više u duhu individualizma i kapitalizma. Balkon više nije mesto susreta sa ostalim stanarima, već se posmatra kao privatni prostor. Terase su često primarni element pomoću kog se potencira luksuz određenog stambenog objekta i sa svojim pogledom koji pruža, kao i prostranstvom, biva glavni akter promotivnih kampanja mnogih nekretnina širom sveta.
Sada, kada smo se svi zajedno našli u ovom nezavidnom stanju, zatvoreni u našim domovima konačno shvatamo i osećamo da su nam potrebne društvene veze. Gledamo na naše gradove od gore, ali sa željnom za ponovnim susretom sa ljudima i za željom da učestvujemo, a ne samo da budemo balconear.
Dakle, izađite na balkone… naravno, ako ih niste zastaklili.
Ovako izgleda stambena zgrada u kojoj su kriterijumi ekonomije, ekologije i fleksibilnosti dovedeni do krajnjih granica. Višeporodično stanovanje u Usteru daje jednu sliku svakodnevnog života koja je nepoznata našoj sredini.
Bila je 1999. godina kada su HerleHubacher Arhitekte, u saradnji sa izvođačem Andersom Streh, razvili novu stambenu tipologiju. Dali su joj ime „Balans“. Samo ime upućivalo je na želju arhitekata i izvođača da stvore uravnoteženi odnos između neestetskih domena (ekonomije, ekologije i fleksibilnosti) i estetskih domena arhitekture, kao što su lepota, sklad i proporcije.
U početku, prijem novog modela nije bio pozitivan. Korisnici nisu bili naročito zadovoljni. Zbog svog tehnokratskog izgleda, stambeni kompleks u Usteru (gradić pored Ciriha) imao je brojne neslavne nazive. Komšije su ove zgrade pogrdno nazivale „zatvor“ ili „ptičiji kavezi“.
Međutim, posle par godina, kada su zgrade i fasade obrasle u zelenilu, stambeno naselje „Balans“ postalo je najtraženija nekretnina u gradu. Ispostavilo se da je ovaj stambeni model toliko uspešan da ga je investitor posle primenio i u drugim gradovima.
Konstrukcija zgrade je armirano-betonska, dok su sve druge komponente zgrade prefabrikovani montažni elementi; Foto: haerlehubacher.ch
Zgrade su orijentisane tako da svaka fasada u toku dana bude direktno osunčana, a tako da terase budu jugu.
Pojedinačne zgrade tako su orijentisane da svaka fasada u toku dana bude direktno osunčana, a tako da terase budu jugu. Na parceli, zgrade se nižu naizmenično (u pravcu istok-zapad), a prostor između njih ispunjen je zelenilom – travom i drvećem. Svaki objekat, takođe, ima i zelenu krovnu terasu, a svaki stanar na terasi ispred stana ima i svoju malu, privatnu baštu.
Svaki stanar na terasi ispred stana ima i svoju malu, privatnu baštu; Foto: haerlehubacher.ch
Fleksibilna osnova
Fleksibilnost osnove moguće je kroz različite režime korišćenja. Uz male strukturalne korekcije, osnova se može podeliti na dva stana različitih gabarita, ili ostati deo jedne stambene jedinice od 190 m2 veličine. Terasa kvadrature od oko 100 m2, takođe, može biti podeljena na dva dela.
Najveći stepen adaptibilnosti je u noćnoj zoni. U zavisnosti od režima podele i korišćenja, noćna zona može biti raščlanjena na čak 6 spavaćih soba ili biti deo jednog otvorenog plana. Varijacije podele su različite. Fleksibilnost prostora omogućava centralno postavljeno servisno jezgro.
Ovakva osnova naglašava integraciju svih aktivnosti. Servisna zona postaje deo aktivne stambene zone. Linije razdvajanja rada i stanovanja nisu precizno određene. Prostori dnevne zone i terase međusobno se nadovezuju. Jedino intimni prostori noćne zone imaju potencijal izdvajanja kao suprotnost otvorenom i promenljivom režimu unutrašnje upotrebe.
Konstrukcija zgrade je armirano-betonska, livena na licu mesta. Sve druge komponente zgrade (prozori, ograda, fasada) su prefabrikovani montažni elementi. Ovakvim sistemom gradnje racionalizacija izvođenja dovedena je do krajnjih granica. Radni sat u Švajcarskoj je skup, pa se broj sati provedenih na gradilištu svodi na najmanju moguću meru. Prefabrikacija je ključ.
Grejanje je podno, pa vidnih instalacija nema. Energija za grejanje i hlađenje obezbeđuje se putem sistema toplotnih pumpi i krovnih solarnih panela. Dobra provetrenost i zastori na južnoj strani značajno smanjuju utrošak električne energije za hlađenje u toku letnjih meseci.
Grejanje je podno, pa vidnih instalacija nema; Foto: haerlehubacher.ch
Zbog dobre izolacije, računi za struju, grejanje i hlađenje u ovim stanovima zapravo i ne postoje.
Termička izolovanost objekta je na visokom nivou. To praktično znači da računi za struju, grejanje i hlađenje u ovim stanovima zapravo i ne postoje. Najvažnije od svega, svaki korisnik prostora svoj stan može da prilagodi sebi i da stvori svoj udobni kutak. Sve to dostupno je po pristupačnoj ceni.
Dobrom vinu ne treba reklama. Stambeni model „Balans“ bio je toliko uspešan, da je gradić Uster postao središte mladih bračnih parova sa decom koji rade u Cirihu. O socijalnoj održivosti vodilo se računa. Kako je reč o pristupačnom stanovanju, u naselju „Balans“ stanuju porodice sa malom decom, ali i penzioneri. Tako je stvoreno raznoliko, ali životno urbano susedstvo.
U naselju „Balans“ stanuju porodice sa malom decom, ali i penzioneri; Foto: haerlehubacher.ch
Nadomestiti nedostatke
Idealna orijentacija, dobra provetrenost i osunčanost, prostrane terase, prilagodljivost osnove i more zelenila, društvena raznovrsnost i vibrantno susedstvo, racionalna gradnja i jeftino održavanje – sve su to kvaliteti stambenog ovog naselja u Usteru. Međutim, mi u Srbiji, iz nekog razloga, stambene zgrade zidamo upravo suprotno. Da bismo prikrili činjenicu da smo zapravo kao društvo i pojedinci jako siromašni, trudimo se da poražavajuće nizak standard stanovanja zamaskiramo bogatom fasadnom plastikom.
Parasiterrace je odgovor na fenomen nedostatka prostora terase u stanovima u urbanim područjima.
Studentkinje master studija arhitektonskog fakulteta u Beogradu Sandra Ojdanić i Isidora Nikolić učestvuju na konkursu Coronavirus Design Competititon, koji je organizovao DesignClass by GoArchitects.
Pored glavne nagrade žirija, dodeljuje se i Designer’s Choice Award. Glasanje traje do 15. juna, a nagradu dobija pet radova sa najvećim brojem glasova. Rad Sandre i Isidore je jedini iz Srbije, odnosno sa Balkana koji učestvuje u ovom dizajnerskom takmičenju.
Zamišljeno je da korisnik samostalno naručuje i montira terasu.
Grade ih profili, čiji broj zavisi od dimenzija prozora na koje se kače. Profili su napravljeni od karbonskih vlakana.
Njihov rad pod nazivom Parasiterrace je odgovor na fenomen nedostatka prostora terase u stanovima u urbanim područjima. To su montažne terase koje se kače na postojeću arhitekturu. Grade ih profili, čiji broj zavisi od dimenzija prozora na koje se kače. Profili su napravljeni od karbonskih vlakana. Stabilnost je omogućena kontrategom, odnosno balonom napunjenim vodom, a on ujedno predstavlja stepenik preko kog se kroz prozor pristupa terasi.
Moguće je podesiti samu terasu u odnosu na visinu parapetnog zida. Takođe, stranice imaju mogućnost izvlačenja radi bezbednog pristupa, ali i stvaranju zaklonjenog ambijenta.
Parasiterrace je odgovor na fenomen nedostatka prostora terase u stanovima u urbanim područjima
I nakon pandemije
Zamišljeno je da korisnik samostalno naručuje i montira terasu. Ona gradi prostor koji je zaštićen i intiman, a predstavlja vezu između spoljašnjosti i unutrašnjosti.
Parasiteterrace je predviđena za korišćenje i nakon pandemije.
Ako vam se sviđa projekat i želite da podržite Sandru Ojdanić i Isidoru Nikolić, možete glasati na ovom linku.